Normy IPC to tworzone przez stowarzyszenie o tej samej nazwie (ang. Association Connecting Electronics Industries) standardy zawierające wymagania m.in. dla projektowania, montażu i naprawy pakietów elektronicznych oraz montażu kabli i wiązek przewodów. Normy są stosowane przez zamawiających i wykonawców na całym świecie dla ułatwienia komunikacji w zakresie oczekiwanej jakości wykonania produktu.
Norma IPC/WHMA-A-620 o tytule Wymagania i akceptacje dla montażu kabli i wiązek przewodów – znana powszechnie jako „620-tka” jest jednym z najważniejszych standardów stosowanych we współczesnej produkcji wiązek kablowych. Obejmuje m.in. kryteria w zakresie przygotowania, lutowania i crimpowania przewodu, połączeń IDC, zgrzewania ultradźwiękowego, splotów przewodów, montażu złącza, wtryskiwania/zalewania, pomiaru zestawów kablowych i przewodów, znakowania/etykietowania, połączeń kabli współosiowych i dwuosiowych, zabezpieczania i ekranowania wiązek przewodów, montażu końcowego wyrobu oraz testów elektrycznych i mechanicznych.
Istotne zmiany, które pojawiły się w wymaganiach rewizji D normy IPC/WHMA-A-620 dotyczą m.in.
- Stanu Docelowego (ang. Target Condition) – zrezygnowano z kryteriów dla stanu Docelowego, co oznacza, iż obecnie znajdziemy kryteria dla stanu Dopuszczalnego, Wskaźnika Procesu, Wady, stanów łączonych czy warunków nieokreślonych,
- wprowadzono kryteria dla maksymalnych limitów zanieczyszczeń wsadu lutowniczego,
- uzupełniono wymagania dla zakończeń zagniatanych (crimpowanych) o kryteria w zakresie stosowania osłon termokurczliwych,
- zaktualizowano wytyczne w zakresie połączeń IDC,
- wprowadzono nowe kryteria dla wtryskiwania/zalewania w elastycznych taśmach zasilających,
- zaktualizowano i rozszerzono kryteria dla montażu wyrobu końcowego,
- zrezygnowano z publikacji kryteriów dla połączeń owijanych bez lutowania kierując ewentualnych zainteresowanych do standardu MIL-STD-1130,
Z pozostałymi zmianami, które się pojawiły w nowej rewizji będzie można zapoznać się w trakcie organizowanego w maju 2021 szkolenia otwartego z tej normy, które odbędzie się w siedzibie firmy RENEX we Włocławku w następujących terminach:
- IPC/WHMA-A-620 CIS – Wymagania i akceptacje dla montażu kabli i wiązek przewodów – w terminie – 17.05.2021-20.05.2021,
- IPC/WHMA-A-620 CIS + praktyka – Wymagania i akceptacje dla montażu kabli i wiązek przewodów + zajęcia praktyczne w zakresie tworzenia wiązek przewodów – w terminie – 17.05.2021-21.05.2021,
Warto dodać, iż na zajęciach praktycznych z zakresu tworzenia wiązek przewodów uczestnicy mają możliwość pracy z narzędziami i wyposażeniem stosowanym m.in. w branży militarnej i SPACE.
Wydana właśnie przez Stowarzyszenie IPC polska wersja rewizji D, podobnie jak jej wszystkie poprzednie wersje, została przetłumaczona we współpracy z kadrą RENEX ELECTRONICS EDUCATION CENTER – największym i najdłużej działającym AUTORYZOWANYM CENTRUM SZKOLENIOWYM IPC w Europie Centralno-Wschodniej. Centrum oferuje szkolenia dla elektroników obejmujące pełen zakres normy IPC oraz kursy z zagadnień ochrony antystatycznej. Trenerzy RENEX ELECTRONICS EDUCATION CENTER mogą podzielić się prawie 20-letnim doświadczeniem w opracowywaniu standardów IPC i materiałów szkoleniowych oraz prowadzeniem autoryzowanych szkoleń IPC. Warto również nadmienić, iż kadra RENEX EEC wniosła istotny wkład w opracowanie modułu praktycznego w zakresie tworzenia wiązek przewodów w myśl wytycznych normy IPC/WHMA-A-620 zasiadając wspólnie z pracownikami IPC w komitecie technicznym IPC.
Polski podmiot szczyci się przeszkoleniem ponad 30 tysięcy specjalistów w kraju i za granicą i, co szczególnie istotne, uprawnieniami do prowadzenia kursów i nadawania uprawnień nawet na poziomie Certyfikowanego Trenera IPC.
Centrum Szkoleniowe Renex:
https://www.youtube.com/watch?v=H5TdgaN37dA&list=PLLTCPMl3JV957zflBLC9ZFALdvB8yfnKn&index=3
Zwiększanie dostępu do wiedzy dotyczącej produkcji i naprawy elektroniki jest jednym z filarów naszej działalności. Cieszymy się, że zapoczątkowana ponad 20 lat temu współpraca ze stowarzyszeniem IPC wciąż się rozwija, a profesjonalizm i poziom wiedzy fachowej naszych specjalistów jest doceniany. - Komentowali Pani Marzena Szczotkowska-Topić oraz Pan Predrag Topić – współwłaściciele Grupy RENEX, w skład której wchodzi Centrum Szkoleniowe RENEX Electronics Education Center.
AUTORYZOWANE CENTRUM SZKOLENIOWE IPC funkcjonuje w ramach CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWEGO RENEX - ośrodka doradczego, szkoleniowego i badawczo-rozwojowego stworzonego dla realizacji misji Grupy RENEX – wpierania rozwoju branży elektronicznej.
Oprócz tematyki IPC ośrodek realizuje kursy z zakresu programowania i obsługi robotów przemysłowych i urządzeń produkcyjnych, a także świadczy wsparcie doradcze w zakresie opracowywania projektów pakietów elektronicznych oraz optymalizacji działania linii produkcyjnych.
Centrum Technologiczne Renex i Demo Room:
https://www.youtube.com/watch?v=qezIA-or1Vg&list=PLLTCPMl3JV957zflBLC9ZFALdvB8yfnKn&index=2
Do użytku zainteresowanych w Centrum dostępne jest na miejscu zaplecze technologiczne obejmujące kompletne linie do produkcji i serwisowania pakietów elektronicznych, park obróbki stali, urządzenia obróbki CNC, malarnię proszkową, zrobotyzowane stanowiska do optymalizacji produkcji oraz urządzenia inspekcyjne – rentgenowskie i optyczne.
RENEX EEC jest autoryzowanym dystrybutorem materiałów IPC. Pełną treść rewizji D Normy IPC/WHMA-A-620 można zamówić pod adresem office@ipctraining.pl.
Więcej o AUTORYZOWANYM CENTRUM SZKOLENIOWYM IPC na www.ipctraining.pl
Więcej o CENTRUM TECHNOLOGICZNO-SZKOLENIOWYM RENEX na www.renex.pl/centrum-technologiczne
Więcej o Grupie RENEX na www.renex.pl