Yamaha Motor Europe wprowadza na rynek nowy system wizyjny RCXiVY2+
System umożliwia wykrywanie obiektów o nieregularnym kształcie; może być stosowany m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i odzieżowym.
2020-06-16, 12:30

Yamaha Motor Europe ogłosiła, że z dniem 1 czerwca 2020 wprowadza na rynek system wizyjny - RCXiVY2+, wyposażony w nową funkcję „wykrywania skupisk” (ang. blob). Funkcja umożliwia rozpoznawanie i szybkie zliczanie wielu obiektów o nieregularnych kształtach, takich jak żywność czy odzież. System został wyposażony nową wysokowydajną kamerę, a dzięki większym możliwościom przetwarzania danych jego czas rozpoznawania jest nawet o 45% krótszy niż w obecnym modelu iVY2.

Cechą systemu wizyjnego Yamaha Motor jest jego integracja z robotami poprzez włączenie kart sterowania wizją, oświetleniem i śledzeniem do kontrolera robotów serii RCX3. Ta zmiana umożliwia sterowanie robotem, przetwarzanie obrazu, sterowanie oświetleniem i kontrolę przenośnika z programu robota, co znacznie skraca czas konfiguracji urządzenia. Dodanie funkcji wykrywania skupisk sprawia, że system może teraz pracować z takimi produktami, jak żywność i odzież - które zwykle mają większe różnice w kształcie i rozmiarze w porównaniu z produktami przemysłowymi – rozszerza jego zakres zastosowań.

Zarys rynku

 

Rynek robotów przemysłowych wciąż się rozwija wraz ze zwiększającą się automatyzacją fabryk. Wynika to z postępujących trudności w dostępie do siły roboczej i wzrastających wymagań płacowych. Poza silnie zautomatyzowanymi już dziedzinami, takimi jak przemysł motoryzacyjny, elektryczny i elektroniczny, w ostatnich latach rośnie również wykorzystanie robotów przemysłowych w takich branżach jak przemysł spożywczy, odzieżowy i kosmetyczny. W odpowiedzi na to YAMAHA Motor opracowała systemy wizyjne zoptymalizowane pod kątem wykrywania obiektów o nieregularnych kształtach, które są charakterystyczne dla tych branż.

 

 

Nowe funkcje RCXiVY2+

 

- Zaawansowany system rozpoznawania obiektów o nieregularnym kształcie – skupisk

Słowo „skupisko" lub angielskie „blob” przywołuje na myśl obraz amorficznej bryły lub masy. Funkcje wykrywania skupisk wykonują zdjęcia w skali szarości (w tym z wahaniem światła i cienia) rejestrowane przez kamery i stosują pewne kryteria wartości progowej, przekształcając je cyfrowo na gradację czerni i bieli. Ta metoda wykrywania może następnie rozpoznać obecność lub jej brak, liczbę, rozmiar i inne wartości wyszukiwanych nieregularnych obiektów.

 

Funkcja wykrywania skupisk RCXiVY2+ potrafi rozpoznać wyszukiwane obiekty od dwóch do dziesięciu razy szybciej niż w przypadku funkcji wykrywania krawędzi w poprzednich modelach. Zmiana ta oznacza, że nowy model może obsługiwać takie zadania jak rozpoznawanie obecności i szybkie zliczanie wielu elementów o nieregularnych kształtach, takich jak artykuły spożywcze i odzież. RCXiVY2+ w połączeniu z robotem SCARA idealnie sprawdza się do śledzenia szybko poruszających się obiektów.

 

- Poprawa wydajności

Szybkość wyszukiwania została poprawiona od 8 do 45% dzięki zastosowaniu bardziej wydajnego procesora. Ponadto zastosowanie wysokowydajnej kamery poprawiło liczbę pikseli i liczbę klatek na sekundę.

 

 

Inne cechy

 

- Prosta funkcja autokalibracji

Bardzo precyzyjna kalibracja kamery jest wykonywana za pomocą łatwego w użyciu kreatora.

 

- Prosta rejestracja elementów roboczych

Rejestracja elementu roboczego (produktu) to tylko trzy kroki - pobranie obrazu, ustawianie konturów i rejestracja pozycji detekcji.

 

- Zintegrowane sterowanie

Program wizyjny jest obsługiwany przy użyciu programu robota. Nie ma potrzeby konwertowania współrzędnych.

 

- Praca w ruchu

Kamery mogą pracować w ruchu – zamontowane na robocie. Współrzędne są automatycznie konwertowane uwzględniając ruchy robota i położenie kamery.

 

- Możliwość zapisania wielu elementów roboczych

System może zarejestrować 254 typy elementów roboczych (produktów), co oznacza, że przejście na inny typ produktu następuje po prostu poprzez zmianę numeru.

 

- Możliwość bieżącego monitorowania

Dzięki oprogramowaniu RCXiVY2+ Studio i zewnętrznemu monitorowi możliwe jest bieżące sprawdzanie pracy systemu – wykrywania elementów roboczych w trybie automatycznym czy też wykrywania znaczników referencyjnych podczas kalibracji.

O sekcji FA YAMAHA Robots

Yamaha Motor Factory Automation Section (FA Section), to dział Yamaha Motor Robotics Business Unit w korporacji Yamaha Motor. Dział specjalizuje się w dostarczaniu uniwersalnych, precyzyjnych robotów przemysłowych dla potrzeb związanych z precyzyjną automatyzacją.

 

Dzięki swoim korzeniom we wprowadzaniu opracowywaniu robotów do montażu motocykli YAMAHA, dział ten ma ponad 35 lat doświadczenia w rozwiązywaniu problemów związanych z automatyzacją, od tych największych po najmniejsze. Robotom przemysłowym YAMAHA zaufały wiodące firmy na całym świecie, prowadzące tak różnorodną działalność, jak produkcja półprzewodników i montaż produktów elektronicznych, sprzętu gospodarstwa domowego, komponentów samochodowych i dużych paneli ciekłokrystalicznych.

 

Yamaha Motor FA Section oferuje kompatybilną gamę rozwiązań w zakresie montażu robotów, w tym robotów jednoosiowych, SCARA, kartezjańskich i wieloosiowych. Innowacje, takie jak moduł przenośnika liniowego LCM100; bezwibracyjny, zajmujący mniej miejsca i bardziej wszechstronny następca konwencjonalnych przenośników taśmowych i rolkowych, nadal wyznaczają trendy automatyzacji. Podstawowe konstrukcje robotów, jak również kluczowe komponenty i kompletne systemy są produkowane we własnym zakresie, co zapewnia stałą jakość i kontrolę nad czasem realizacji.

 

Dystrybutorem systemu wizyjnego RCXiVY2+ oraz pozostałych produktów YAMAHA Robots jest RENEX Group. Więcej na www.renexrobotics.pl/

 

KONTAKT / AUTOR
Szymon Kącki
specjalista ds. marketingu
RENEX
+48 605 614 630
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.